Nie masz na nic siły? Nic Cię już nie cieszy? Pomimo odpoczynku, nadal masz problemy z wykonywaniem podstawowych czynności? Tak objawia się depresja. Przyjdź na konsultację i sprawdź, jak sobie pomóc?
Smutek i przygnębienie, których doświadczamy w trakcie naszego życia, nie zawsze wiążą się z depresją. Depresję można rozpoznać jeśli tym emocjom towarzyszą również inne objawy.
Jak rozpoznać u siebie objawy depresji? (Kryteria diagnostyczne wg DSM V): 1. Czy masz obniżony nastrój przez większość dnia? 2. Czy masz wyraźnie mniejsze zadowolenie i satysfakcję ze swojej aktywności? 3. Czy zauważyłaś/łeś spadek lub wzrost wagi? 4. Czy cierpisz z powodu bezsenności lub nadmiernej senności? 5. Czy zauważyłaś/łeś u siebie spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe? 6. Czy odczuwasz męczliwość i utratę energii? 7. Czy doświadczasz siebie jako osoby bezwartościowej lub masz nadmierne poczucie winy? 8. Czy masz trudności w koncentracji uwagi lub w podejmowaniu decyzji? 9. Czy pojawiają ci się nawracające myśli samobójcze lub myśli o śmierci?
Odpowiedź twierdząca na 5 lub więcej objawów i ich występowanie w okresie minimum 2 tygodni, może świadczyć o depresji. Depresja może być zdiagnozowana, kiedy potwierdzone objawy utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym.
Depresja zaliczana jest do grupy zaburzeń nastroju. Oprócz niej w grupie tej znajdziemy również takie choroby jak:
- Dystymia to uporczywe i przewlekłe obniżenie nastroju o niewielkim nasileniu (objawy podobne do depresji tylko w mniejszym nasileniu). Objawy nie osiągają nasilenia, aby móc zdiagnozować depresję.
- Mania to stan podwyższonego lub drażliwego nastroju (przeciwieństwo depresji). Objawy doświadczane w mani to miedzy innymi poczucie mocy i wysokiej samooceny, obniżenie potrzeby snu, gadatliwość, przyśpieszenie toku myślenia, gonitwa myśli, trudności w koncentracji uwagi, trudności w koncentracji uwagi, pobudzenie psychoruchowe, podejmowanie nie przemyślanych decyzji oraz rozhamowanie seksualne.
- Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) to zaburzenie charakteryzujące się występowaniem depresji i mani lub epizodów mieszanych.
- Cyklotymia to zaburzenie afektywne związane z utrzymywaniem się stałych wahań nastroju i aktywności. W tym zaburzeniu występują objawy subdepresyjne i hipomaniakalne, ale nie mają one takiego nasilenia, aby zdiagnozować chorobę afektywną dwubiegunową.
Świadomość choroby i rozróżnienie między poszczególnymi zaburzeniami nastroju jest niezwykle istotne. Psycholog w naszej poradni pomoże zdiagnozować rodzaj zaburzenia nastroju oraz zaproponuje odpowiednią do indywidualnych potrzeb strategię pomocy. Czasami leczenie wymaga wspomożenia odpowiednią farmakoterapią.