Psychodietetyka to stosunkowo nowa i dynamiczne rozwijająca się dziedzina, która zajmuje się rolą czynników psychologicznych warunkujących nasz styl odżywiania i kształtowanie się nawyków żywieniowych.

Psychodietetyk jest specjalistą, który ukończył studia magisterskie z zakresu dietetyki i/lub

psychologii, a w wielu przypadkach również wzbogacił swoje wykształcenie o studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka (stając się w ten sposób specjalistą psychodietetyki, coachem psychodietetycznym).

W związku z innowacyjnością tej dziedziny oraz brakiem regulacji prawnych dotyczących nazewnictwa, należy dokładnie zapoznać się z wykształceniem danej osoby, aby już na samym początku znaleźć to, czego poszukujemy.

Psycholog ze specjalizacją psychodietetyczną
Dietetyk ze specjalizacją psychodietetyczną
Pomaga osobom, które  mimo posiadanej wiedzy dietetycznej, nadal ponoszą porażki we wprowadzaniu trwałej zmiany stylu odżywiania lub po okresach chudnięcia stopniowo wracają do wyższej wagi. Pomaga osobom, które borykają się z problemem nadwagi i innymi chorobami fizjologicznymi, wymagającymi wprowadzania zdrowych i realnych nawyków żywieniowych.

Praca nad:

 • pokonaniem trudności i kryzysów,
 • zapobieganiem nawrotom,
 • diagnozą problemu,
 • wsparciem w procesie zmiany,
 • obszarem emocji i przekonań,
 • nauką asertywnych zachowań, uświadomienie sobie przekazów z rodziny pierwotnej,
 • odnajdywaniem zasobów i siły tkwiących  w pacjencie
 • przygotowaniem do zabiegów bariatrycznych.

Osoby takie pracują nad:

 • opracowaniem indywidualnego planu żywieniowego,
 • diagnozą problemu,
 • zmianą nawyków żywieniowych,
 • motywacją klienta,
 • analizą składu ciała i i jej monitorowaniem,
 • wytyczaniem realnych celów i wzmacnianiem poczucia własnej wartości,
 • wsparciem w procesie zmiany.
Posiada wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której potrafi zdiagnozować i pracować z klientami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (jak na przykład anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się) czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (jak na przykład depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Posiada szeroką wiedzą w zakresie norm żywieniowych i zaleceń żywieniowych w różnego rodzaju chorobach (jak na przykład alergie, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, osteoporoza, celiakia, choroby tarczycy, choroby układu pokarmowego, cukrzyca, dna moczanowa).

 

Osoby szukające pomocy w obszarze psychodietetycznym korzystają również z pomocy  psychologów i/lub dietetyków. Jest to najczęściej wybierana forma pomocy, podczas której dana osoba ma 2 różnych specjalistów pomagających jej uporać się z tym samym problemem pod różnymi kątami.

 

NASI SPECJALIŚCI:

Agnieszka Chmielewska-Kołodziej

psycholog, psychoterapeuta ericksonowski

Z wykształcenia jestem psychologiem, a od 2005 roku pracuję jako psychoterapeuta. Jestem certyfikowanym Specjalistą Terapii Uzależnień. Ukończyłam również liczne szkolenia z zakresu psychodietetyki oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Swój warsztat psychologiczny rozwijam w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji w nurcie ericksonowskim.

Agata Zbrzeźniak

psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Z wykształcenia jestem psychologiem. Ukończyłam specjalistyczne szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, w którym program szkoleniowy opierał się na kryteriach przyjętych przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.

Anna Bogdańska

psycholog, psychoterapeuta

Doświadczenie zawodowe zdobywałam na oddziale dziennym psychiatrycznym Szpitala Bielańskiego, w Klinice Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Zakaźnego w Warszawie (praca z pacjentami zakażonymi HIV), w fundacjach Vital i Zdrowie (praca z pacjentami przewlekle chorującymi psychicznie) oraz w fundacji Nagle Sami (terapia pacjentów w żałobie).

Marta Laskowska-Nowara

psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Jest psychologiem i psychoterapeutą w trakcie całościowego czteroletniego szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Ukończyła studia na kierunku społeczna psychologia kliniczna oraz studia podyplomowe z psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej na Uniwersytecie SWPS, szkolenie z zakresu psychotraumatologii praktycznej oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Loading...