Psychodietetyka to stosunkowo nowa i dynamiczne rozwijająca się dziedzina, która zajmuje się rolą czynników psychologicznych warunkujących nasz styl odżywiania i kształtowanie się nawyków żywieniowych.

Psychodietetyk jest specjalistą, który ukończył studia magisterskie z zakresu dietetyki i/lub

psychologii, a w wielu przypadkach również wzbogacił swoje wykształcenie o studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka (stając się w ten sposób specjalistą psychodietetyki, coachem psychodietetycznym).

W związku z innowacyjnością tej dziedziny oraz brakiem regulacji prawnych dotyczących nazewnictwa, należy dokładnie zapoznać się z wykształceniem danej osoby, aby już na samym początku znaleźć to, czego poszukujemy.

Psycholog ze specjalizacją psychodietetyczną
Dietetyk ze specjalizacją psychodietetyczną
Pomaga osobom, które  mimo posiadanej wiedzy dietetycznej, nadal ponoszą porażki we wprowadzaniu trwałej zmiany stylu odżywiania lub po okresach chudnięcia stopniowo wracają do wyższej wagi. Pomaga osobom, które borykają się z problemem nadwagi i innymi chorobami fizjologicznymi, wymagającymi wprowadzania zdrowych i realnych nawyków żywieniowych.
Praca nad:

 • pokonaniem trudności i kryzysów,
 • zapobieganiem nawrotom,
 • diagnozą problemu,
 • wsparciem w procesie zmiany,
 • obszarem emocji i przekonań,
 • nauką asertywnych zachowań, uświadomienie sobie przekazów z rodziny pierwotnej,
 • odnajdywaniem zasobów i siły tkwiących  w pacjencie
 • przygotowaniem do zabiegów bariatrycznych.
Osoby takie pracują nad:

 • opracowaniem indywidualnego planu żywieniowego,
 • diagnozą problemu,
 • zmianą nawyków żywieniowych,
 • motywacją klienta,
 • analizą składu ciała i i jej monitorowaniem,
 • wytyczaniem realnych celów i wzmacnianiem poczucia własnej wartości,
 • wsparciem w procesie zmiany.
Posiada wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której potrafi zdiagnozować i pracować z klientami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (jak na przykład anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się) czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (jak na przykład depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Posiada szeroką wiedzą w zakresie norm żywieniowych i zaleceń żywieniowych w różnego rodzaju chorobach (jak na przykład alergie, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, osteoporoza, celiakia, choroby tarczycy, choroby układu pokarmowego, cukrzyca, dna moczanowa).

 

Osoby szukające pomocy w obszarze psychodietetycznym korzystają również z pomocy  psychologów i/lub dietetyków. Jest to najczęściej wybierana forma pomocy, podczas której dana osoba ma 2 różnych specjalistów pomagających jej uporać się z tym samym problemem pod różnymi kątami.

 

NASI SPECJALIŚCI:

Agnieszka Chmielewska-Kołodziej

psycholog, psychoterapeuta ericksonowski

Z wykształcenia jestem psychologiem, a od 2005 roku pracuję jako psychoterapeuta. Jestem certyfikowanym Specjalistą Terapii Uzależnień. Ukończyłam również liczne szkolenia z zakresu psychodietetyki (m.in. studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej) oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie (kurs podstawowy i zaawansowany w Stowarzyszeniu "Niebieska Linia"). Swój warsztat psychologiczny rozwijam w Polskim Instytucie Ericksonowskim.

Agata Sobiewska

psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Z wykształcenia jestem psychologiem. Ukończyłam specjalistyczne szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, w którym program szkoleniowy opierał się na kryteriach przyjętych przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.

Anna Bogdańska

psycholog, psychoterapeuta ericksonowski

Doświadczenie zawodowe zdobywałam na oddziale dziennym psychiatrycznym Szpitala Bielańskiego, w Klinice Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Zakaźnego w Warszawie (praca z pacjentami zakażonymi HIV), w fundacjach Vital i Zdrowie (praca z pacjentami przewlekle chorującymi psychicznie) oraz w fundacji Nagle Sami (terapia i wsparcie pacjentów w żałobie).

Magdalena Poczęsna

psycholog poznawczo-behawioralny

Przez wiele lat pracowałam jako psycholog w służbach mundurowych, gdzie udzielałam wsparcia osobom, które doświadczyły silnego stresu. Prowadziłam również badania związane ze wstępną kwalifikacją do służby. Doświadczenie kliniczne zdobywałam również w czasie stażów i praktyk w klinice Vertimed na oddziale dziennym zaburzeń nerwicowych, w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach, na dziennym oddziale psychogeriatrycznym w przychodni Elbląska,  SPZZLO Warszawa – Żoliborz.