Uzależnienie

Coś z zewnątrz całkowicie rządzi twoim życiem? Masz dosyć samotnej walki, wahań między panowaniem nad sobą a brakiem kontroli? Zgłoś się na konsultację i dowiedz się, jak wygląda terapia.

Uzależnienie może przybierać różne postacie:

1.     Uzależnienie od zachowań behawioralnych:

·        Zakupoholizm,

·        Uzależnienie od Internetu,

·        Pracoholizm,

2.     Uzależnienie od jedzenia (zespół kompulsywnego jedzenia),

3.     Uzależnienie od substancji chemicznych takich jak alkohol, narkotyki, leki.

Uzależnienie a mity

Wokół tematu uzależnień istnieje wiele mylnych stereotypów. W potocznym myśleniu funkcjonuje obraz uzależnionego jako osoby całkowicie pozbawionej kontroli nad sobą i swoim zachowaniem. Myślimy: „pracoholik to osoba, która nie wychodzi z pracy”, „alkoholik całymi dniami stoi pod budką z piwem”, a „ciągły debet na kocie to cecha typowego zakupoholika”. Opisy te są często przykładami zachowań z ostatnich etapów rozwoju uzależnienia, kiedy to, choroba jest już wyraźna i całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem danego człowieka. Tymczasem uzależnienie zaczyna się dużo wcześniej, gdy pojawiają się OKRESOWE MOMENTY UTRATY KONTROLI.

Wiele osób uzależnionych, po okresie zapomnienia, wraca do swoich normalnych obowiązków. Nawrót nie zawsze musi wiązać się z trudną sytuacją. Wbrew potocznemu myśleniu występuje on często w sytuacji, gdy teoretycznie wszystko jest już w porządku, a straty spowodowane uzależnieniem są odrobione. U niektórych osób pojawia się wówczas PRZEMOŻNA CHĘĆ sięgnięcia po dany uzależniacz lub powtarzania określonego zachowania. Myśli te różnią się swoim nasileniem: od niewinnych, prawie niezauważalnych po jawne planowanie danej sytuacji.

Jak przebiega uzależnienie?

Osoba uzależniona jest w stanie dobrze funkcjonować, a nawet odnosić sukcesy. Wbrew stereotypom może mieć wysoki status społeczny. Uzależnienie powoli zaczyna jednak powodować szereg STRAT w jej życiu, których nie jest w stanie zauważać. Usprawiedliwianie i racjonalizowanie nazywane jest systemem iluzji i zaprzeczeń.

Ze względu na masę mylnych przekonań krążących wokół uzależnień, osoby cierpiące na nie, zbyt późno sięgają po pomoc. Jeżeli opisane wyżej sytuacje dotyczą również Ciebie, zapisz się na konsultację, która pomoże Ci określić skalę problemu i dobrać najlepszą drogę poradzenia sobie z nim.

 

Nasi specjaliści:

Agnieszka Chmielewska-Kołodziej

PSYCHOLOG, PSYCHODIETETYK, TERAPEUTA UZALEŻNIEŃ

OFERUJE PSYCHOTERAPIĘ: indywidualną oraz par/małżeństw, z osobami dorosłymi (od 18 r.ż.), sesje w języku polskim, NURT PRACY: ericksonowski