Stres jest powszechnym zjawiskiem towarzyszącym człowiekowi od zarania dziejów. W małych dawkach jest często pozytywnym stanem, mobilizujący do działania. Jeżeli jednak występuje on w formie ciężkiej, ostrej lub przewlekłej, przeradza się w dezadaptacyjne reakcje.

Ostra reakcja na stres

Zaburzenie to pojawia się na skutek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa danej osoby, ale także bliskich osób. Przykładem tak druzgocących przeżyć może być wypadek, katastrofa żywiołowa, napad, wojna, nagła zmiana społeczna jak osierocenie czy pożar. Zaburzenie to może trwać od 1 godziny do kilku dni. Początkowo pojawia się stan „oszołomienia” (zawężenie świadomości i uwagi, nie rozumienie bodźców, dezorientacja, stupor), a następnie wyłączenie z sytuacji lub nadmierne pobudzenie.

Zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD)

Zaburzenia to jest przedłużoną lub opóźnioną reakcją na zagrożenie lub katastrofę, któremu mogą towarzyszyć następujące objawy:

 

  • natrętne wspomnienia na jawie lub w snach,
  • zobojętnienie uczuciowe,
  • tendencja do unikania działań lub sytuacji przypominających uraz,
  • nadmierne pobudzenie układu autonomicznego,
  • wybuchy strachu, paniki lub agresji.

Zaburzenia adaptacyjne

Zaburzenie to jest stanem subiektywnego distresu lub zaburzeń emocjonalnych, które utrudniają działanie i funkcjonowanie społeczne. Pojawiają się one podczas przyzwyczajania się do istotnych zmian życiowych lub do następstw stresującego wydarzenia (w ciągu 1 miesiąca po i trwają do 6 miesięcy). Zaburzenie to może objawiać się poprzez:

 

  • nastrój depresyjny,
  • lęk,
  • zamartwianie się
  • poczucie niemożności poradzenia sobie, zaplanowania lub pozostania w danej sytuacji,
  • wybuchy gwałtownych zachowań.

Zaburzenia te uniemożliwiają skuteczne radzenie sobie w życiu i w konsekwencji prowadzą do trudności w naszych relacjach z innymi ludźmi. Dlatego jeżeli powyższe objawy nie ustępują zgłoś się do psychologa. Nasz specjalista oceni stopień nasilenia zaburzenia i ustali plan poradzenia sobie z nim.

Nasi specjaliści:

Agata Sobiewska

psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Z wykształcenia jestem psychologiem. Ukończyłam specjalistyczne szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, w którym program szkoleniowy opierał się na kryteriach przyjętych przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.

Magdalena Stacewicz

psycholog ericksonowski oraz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując m.in. na Oddziale Dziennym Rehabilitacji Psychiatrycznej w Gliwicach, w zespole do spraw osób z zaburzeniami psychicznymi OPS Ochota w Warszawie oraz Środowiskowym Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” w Warszawie. Obecnie pracuję w Szpitalu Wolskim oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Swoją pracę poddaję superwizji.

Anna Bogdańska

psycholog, psychoterapeuta ericksonowski

Doświadczenie zawodowe zdobywałam na oddziale dziennym psychiatrycznym Szpitala Bielańskiego, w Klinice Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Zakaźnego w Warszawie (praca z pacjentami zakażonymi HIV), w fundacjach Vital i Zdrowie (praca z pacjentami przewlekle chorującymi psychicznie) oraz w fundacji Nagle Sami (terapia i wsparcie pacjentów w żałobie).

Magdalena Poczęsna

psycholog poznawczo-behawioralny

Przez wiele lat pracowałam jako psycholog w służbach mundurowych, gdzie udzielałam wsparcia osobom, które doświadczyły silnego stresu. Prowadziłam również badania związane ze wstępną kwalifikacją do służby. Doświadczenie kliniczne zdobywałam również w czasie stażów i praktyk w klinice Vertimed na oddziale dziennym zaburzeń nerwicowych, w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach, na dziennym oddziale psychogeriatrycznym w przychodni Elbląska,  SPZZLO Warszawa – Żoliborz.

Agnieszka Chmielewska-Kołodziej

psycholog, psychoterapeuta ericksonowski

Z wykształcenia jestem psychologiem, a od 2005 roku pracuję jako psychoterapeuta. Jestem certyfikowanym Specjalistą Terapii Uzależnień. Ukończyłam również liczne szkolenia z zakresu psychodietetyki (m.in. studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej) oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie (kurs podstawowy i zaawansowany w Stowarzyszeniu "Niebieska Linia"). Swój warsztat psychologiczny rozwijam w Polskim Instytucie Ericksonowskim.

Małgorzata Kosińska

psycholog, psychoterapeuta przez internet

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w Instytucie Psychologii Zdrowia PTP w ramach ogólnopolskiego telefonu wsparcia emocjonalnego, Ośrodku Wsparcia Opieki Zastępczej PORT Towarzystwa “Nasz Dom”, Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Posiadam również doświadczenie jako trener warsztatowy w dziedzinie planowania kariery, zarządzania czasem oraz umiejętności interpersonalnych. Brałam udział przy realizacji projektów unijnych dla OPS, PCPR i GOPS. Obecnie współpracuję ze Stowarzyszeniem dla Rodzin, gdzie prowadzę terapię indywidualną, dla rodzin i par.